Meddig érvényes egy mérőeszköz hitelesítése?
127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet 6. § (2): „A kötelező hitelesítésű mérőeszközök felsorolását és a hitelesítés érvénytartamát e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza. A hitelesítés érvényességi időtartamát az OMH a mérőeszköz használati körülményeire tekintettel, indokolt esetben a 2. számú mellékletben előírtaktól eltérően is meghatározhatja.” 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet 6. § (9): „A hitelesítés négyéves, vagy azt meghaladó érvényességének időtartama azon a napon jár le, amelyik nap az érvényességi időtartam záró évének utolsó napja.” 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet 6. § (9): „A hitelesítés négy évet el nem érő érvényességének időtartama a hitelesítéstől számított azon a napon jár le, amely a számánál fogva a kezdőnapnak megfelel.” 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet 13. § (2): „A mérőeszköz hitelesítése – függetlenül attól, hogy a mérőeszközt használták-e vagy sem – érvényét veszti, ha
-
a hitelesítés érvényességi ideje lejárt,
-
a hitelesítési bélyeget eltávolították, vagy megsérült, illetőleg a hitelesítési bizonyítvány elveszett, vagy azt megváltoztatták,
-
a hitelesítési bélyeget vagy bizonyítványt érvénytelenítették,
-
a mérőeszközön javítást, vagy olyan változtatást végeztek, amely annak metrológiai jellemzőit befolyásolhatta,
-
a helyhez kötött mérőeszközt áthelyezték.”
Mely mérőeszközfajtákat kötelező hitelesíttetni?
Azokat a mérőeszközöket (és azokban az alkalmazásokban) kötelező hitelesíttetni, amelyek szerepelnek a mérésügyi törvény végrehajtására kiadott 127/1991. (X. 9.) Korm. rendelet 2. mellékletében.
Hogyan állapítható meg egy mérőeszközről, hogy rendelkezik uniós hitelesítési engedéllyel?
Az Európai Unióban kiadott közösségi típusjóváhagyás („uniós hitelesítési engedély”) meglétét a mérőeszközön elhelyezett jelek mutatják. A teljes körű típusjóváhagyás jele stilizált E-betű („epszilon-jel”), a jóváhagyó szerv országjelével, bejegyzési számával és a jóváhagyó dokumentum azonosítójával:
A részleges típusjóváhagyás jele stilizált E-betű („epszilon-jel”), a jóváhagyó szerv országjelével, bejegyzési számával és a jóváhagyó dokumentum azonosítójával, előtte egy azonos méretű és jellegű P-betű:
Milyen az úgynevezett CE-jel?
A CE jelölés valamely – általában biztonsággal kapcsolatos – uniós irányelvnek való megfelelőséget jelzi. A CE-jelölés azt tanúsíthatja, hogy a mérőeszköz:
-
biztonságosan kezelhető,
-
elektromos érintésvédelme megfelelő,
-
nem zavarja az elektronikus berendezéseket,
-
megfelelő mértékig érzéketlen a rádiófrekvenciás zavarokra (pl.: mobiltelefon),
-
robbanásveszélyes környezetben használható
A CE-jel arányosan kicsinyíthető/nagyítható, de nem lehet kisebb, mint 5 mm. A CE jelölés mellett zöld alapon elhelyezett M jel az új mérőeszköz metrológiai megfelelőségét tanúsítja és egyben jelzés felvitelétől számítva a hitelesítési időköz elteltéig (2 év) a mérőeszköz hitelességét is igazolja. (Jelenleg még csak a nem-automatikus működésű mérlegeken fordulhat elő.) A metrológiai megfelelőség tanúsítása esetében a CE jelölést kiegészíti:
-
a tanúsítás évszámának két utolsó jegye,
-
a tanúsításban közreműködő bejelentett testület („notified body”) számjele (példánkban 1422= OMH), valamint
-
a zöld alapon elhelyezett M metrológiai jel.
A CE-jelöléssel ellátott nem automatikus mérlegek esetében is feltétlenül célszerű ellenőrizni az alábbiakat: – A mérleghez mellékelt „Megfelelőségi nyilatkozat”-ban vagy „EK megfelelőségi tanúsítvány”-ban a vonatkozó uniós irányelvre (90/384/EEC), vagy az ahhoz tartozó uniós szabványra (EN-45501), illetve az irányelvet honosító hazai jogszabályra (a 62/2004 (IV. 24.) GKM rendelet-re). való hivatkozás megtalálható-e?
-
A nem hordozható vagy g-értékfüggő mérlegen (a mérlegek nagy része ilyen) elvégezték-e a második (helyi) tanúsítási lépcsőt is?
-
A mérlegeken lévő záró bélyegek épek-e, mert feltörésük – akár gyártói, akár mérésügyi bélyegekről van szó – a hitelesség megszűnését jelenti.
|